Industrial Design

Industrial Design (7)

You can find questions about Industrial Design registrations here:

As a fashion designer, in which format should I prepare pictures for design registration?

Fashion Designer , Industrial Design , design representations

 AS A FASHION DESIGNER, IN WHICH FORMAT SHOULD I PREPARE PICTURES FOR DESIGN REGISTRATION?

 

 

By photographing on a live model/display mannequin

Black and white or colored drawing

 By photographing on horizontal/vertical wall, curtain etc.

 After photographing on live model/display mannequin, removing the parts that don't belong the industrial design by using Photoshop 

 [...]

Read more

Instagram'da sergilediğim ürün tasarımlarımı taklit ediyorlar, nasıl önlem alabilirim?

design registration , industrial design registration , ürün tasarımı , tasarım kopya , tasarım taklit , ürün tasarımı taklit , tasarım patenti , instagram tasarım taklit , instagram tasarım tescil , patent firmaları istanbul , Patent Companies Uskudar , patent firmaları anadolu yakası , tasarım tescil fiyatı , patent fiyatı
There is no translation available.

 

  1. İnstagram'da ürün tasarımı taklitlerinin önüne geçmek için en iyi yöntem: Yeni ve özgün olan tasarımlarınızı Türk Patent Kurumu'nda endüstriyel tasarım tescili ile korumak en iyi seçenektir. Bunun için ürünün homojen bir zemin üzerinde fotoğrafını çekmek yeterli olacaktır. 

  2. Tasarım tescili için kullanacağım resimler veya çizimler nasıl olmalı, örnekleri var mı: Türk Patent Kurumu'nda tasarım tescil başvurusu yapmak için kullanabileceğiniz örnek tasarım fotoğraflarını veya çizimlerini aşağıda veriyoruz.

   Canlı/cansız manken üzerinde fotoğraflama veya çizim yapabilirsiniz.

    instagram manken tasarim tescil 26  instagram cizim tasarim tescil 02


   Homojen bir zemin üzerinde fotoğraflama yapabilirsiniz.

    08 tasarim tescil 10  21 tasarim tescil 03
  3. Instagram'da sergilediğim yeni tasarımlarımın sayısı çok fazla, tescil masrafını düşürmek için ne yapabilirim: Türk Patent Kurumu'nda tasarımların tescilinde tasarım için başvuru ücreti ve resimler için yayın ücreti ödenmektedir. Instagram'da sergilenen yeni tasarımların sayısı fazla ise, tasarım tescil ücretini en aza indirmek için Türk Patent Kurumu'nda Çoklu Tasarım Başvurusu yapılmasını öneriyoruz. Zira Türk Patent Kurumu aynı kategoride olan ürünler için aynı anda çoklu başvuru yapıldığında, birinci tasarımdan sonraki tasarımlar için başvuru ücretinde önemli bir indirim yapmaktadır. Aşağıda bu durumu açıklamak için 1 resimli 1 tasarım başvurusu ile 1'er resimli 10'lu tasarım başvurusunu maliyet açısından karşılaştırıyoruz.

   1 resimli 1 adet tasarım başvurusu, toplam maliyet = 795 TL + KDV

   1'er resimli 10 adet tasarım başvurusu, toplam maliyet = 2460 TL +KDV

   Bu rakamlara 2021 yılı resmi harçlar ve vekillik ücreti dahildir. 10 tasarımı aynı anda çoklu tasarım başvurusu ile Türk Patent Kurumuna giriş yapınca, bir tane tasarım başına maliyet = 2460/10= 246 TL + KDV'ye kadar düşmektedir. Yani aynı anda birden çok tasarım başvurusunu Türk Patent Kurumuna giriş yaparak birim maliyeti oldukça makul bir düzeye düşürebiliriz.

  4.  Yeni ve özgün tasarımlarımı instagram'da veya internette aylarca önce yayınladım, Türk Patent Kurumu'na tasarım tescil başvurusu hakkım iptal mi oldu: Özgün ve yeni tasarımın sahibi, tasarımına ait görselleri instagram veya internette başka bir mecrada yayınladıktan sonra 12 ay içinde resmi kuruma, tasarım tescil başvurusu yapabilir. Bu konudaki kanun hükmü aşağıdaki gibidir:

    "Koruma talep edilen bir tasarım, başvuru tarihinden veya rüçhan talebi varsa rüçhan tarihinden önceki on iki ay içinde tasarımcı veya halefi ya da bu kişilerin izni ile üçüncü bir kişi tarafından veya tasarımcı ya da halefleri ile olan ilişkinin kötüye kullanımı sonucu kamuya sunulması hâlinde bu açıklama tasarımın yeniliğini ve ayırt edici niteliğini etkilemez."

  5. Tasarım tescilinin koruma süresi ne kadardır: Türk Patent Kurumu'nda tescil edilmiş olan bir tasarımın koruma süresi 5 yıldır. Her 5 yılda bir yenileme için gerekli resmi harç Türk Patent Kurumu'na yatırılarak, koruma süresi 5'er yıllık sürelerle 25 yıla kadar uzatılabilir.

  6.  WIPO Proof gibi dijital dosyalar için tarih ve zaman damgası hizmeti veren sistemler, yaratıcı çalışmaların ve tasarımların korunmasında yardımcı olabilir mi: Tabii ki, yaratıcı çalışmalar ve tasarımların dijital kopyalarının üzerinde tarih ve zaman damgası koymak, muhtemel hukuki durumlarda bir delil oluşturma niteliği taşıyacaktır. Ancak bu yöntemle, ülkelerin patent ofislerinde yapılan tasarım tescili gibi bir tekel hakkı kazanılamayacaktır. Yine de ilgilenenler için, WIPO Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün WIPO Proof ile yaratıcı çalışmaların ve tasarımların korunmasına ilişkin bir yazısının linkini aşağıda veriyoruz.

   WIPO Proof Use Cases - Creative Works and Designs


[...]

Read more

About Us

Meslek Patent Logo

Protech Teknoloji Danismanlik Ltd. Co, established in 2007 to provide services in the field of patent, trademark and design registrations, with its intellectual property experts, provides consultancy services to its customers, regarding the patent registrations for the inventions created in Turkey, industrial design registrations for the original designs revealed, and trademark registrations for the product names, company names while adhering to the strict, professional, fast service and reasonable price policies.