Trademark

Trademark (29)

You can find questions about the trademark registrations here:

ABD marka tescili, Amazon.com gibi online pazaryerlerinde kendi markamızla ürün satabilmek için ABD'de marka tescili nasıl yapılır?

Rate this item
(0 votes)
There is no translation available.

Aşağıda amazon.com ve benzeri pazaryerlerinde ABD'de kendi markamızı ürünün üzerine yapıştırarak mal satabilmek için marka tescili yapmak ile ilgili bazı bilgiler sıralanmıştır.

 1. ABD marka tescilinden önce Türkiye'de marka tescili:  Amerika Birleşik Devletleri'nde marka tescilini, uluslar arası marka tescil, Madrid Protokolü yöntemiyle alacaksak, menşe ülke olan Türkiye'de marka tescilimizin olması şarttır.

 2. Marka tescilinde hangi sınıflar olmalı: Türkiye marka tescilimizde, üzerine kendi markamızı basmak istediğimiz ürünlere ait ürün sınıflarını da tescil ettirmek gerekir. Bu anlamda sadece perakende, toptan, internet üzerinden satış hizmetlerini içeren 35. sınıfın tescili yeterli olmayacaktır. Yani bir parfüm şişesi üzerine kendi markamızı basacaksak, 3. sınıf. Kozmetik ürünlerini de marka tescilinde almak gerekiyor. Veya kendi marka etiketimizle bir tişört satacaksak, 25. sınıfı ( Giysiler) da marka tesciline eklemek gerekir. Marka sınıflarını, genel başlıkları ile gözden geçirmek isterseniz, https://www.meslekpatent.com/tr/cokca-sorulan-sorular/marka/item/167-marka-tescil-siniflari.html adresine veya ayrıntılı olarak gözden geçirmek isterseniz  https://www.meslekpatent.com/tr/cokca-sorulan-sorular/marka/item/168-ayrintili-marka-tescil-siniflari.html adreslerine bakabilirsiniz.

 3. ABD marka araştırması: Tabii ki, ABD patent ofisinde marka başvurusu yapmadan önce bir benzerlik araştırması yapmak gerekir. Zira ilgili marka sınıfında bizim markamıza ayırt edilemeyecek kadar benzer tescilli bir marka varsa, bizim marka başvurumuz reddedilebilir. 

 4. ABD marka başvurusunu Uluslar arası marka başvurusu Madrid Protokolü yoluyla yaparsak masraflar ne olur: Uluslar arası marka başvurusunu 1 sınıflı olarak yaparsak, WIPO Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü resmi harcı:650 CHF (marka logosunun renkli olması durumunda bu harç 250 CHF artar), ABD Patent ofisi resmi harcı: 460 CHF, Türk Patent Kurumu WIPO'ya iletim ücreti: 440 TL, Meslek Patent Vekillik Ücreti: 400 CHF. 1 sınıflı ABD başvurusunun toplam maliyeti, böylece yaklaşık 1560 CHF (İsviçre Frangı) olmaktadır. Buradaki patent vekillik ücreti, şirkete göre değişkenlik göstermektedir.

 5. Uluslar arası marka başvurusunda seçtiğim ülkelere göre resmi harçları kendim hesaplayabilir miyim : Tabii ki, WIPO Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü, resmi harçların, seçilen ülkelere ve sınıf sayısına göre hesaplanabilmesi için bir Fee Calculator oluşturmuştur. https://madrid.wipo.int/feecalcapp/ adresinden bu Fee Calculator'a (Resmi harç hesaplayıcısı) ulaşabilirsiniz. Burada, Type of Transaction = New Application (Yeni başvuru) seçiyorsunuz, sonrasında Your Office of Origin =Turkey seçiliyor, Number of Classes, yani seçtiğiniz sınıf sayısı=1 veya daha fazla, Is your mark in colour, kısmını logo renkli ise işaretliyorsunuz, en son olarak da ülkeleri seçiyorsunuz. Örneğin US Amerika Birleşik Devletleri, EM Avrupa Birliği gibi.

 6. ABD'de marka tescili için uluslar arası marka başvurusu Madrid Protokolü dışında bir yöntem var mıdır: Uluslar arası marka başvurusunda ABD'yi seçerek marka başvurusu yapmanın dışında, doğrudan ABD patent ofisine marka tescil başvurusu yapılabilir. Türkiye'deki patent firmaları, ABD'de ortak çalıştıkları patent bürolarını kullanarak doğrudan ABD marka tescil başvurusu da yapmaktadırlar.

 7.  ABD'de marka tescili için Uluslar arası marka başvurusu Madrid Protokolünü kullamak mı daha avantajlı yoksa doğrudan ABD patent ofisine marka başvurusu yapmak mı daha avantajlıdır: Maliyet açısından aralarında önemli bir fark yoktur. Ancak ABD patent ofisine doğrudan marka başvurusu yapılması marka tescil sürecini hızlandırmakta ve belgenin gelme süresini azaltmaktadır.

 8. Amazon.com gibi pazaryerleri için marka tescili yaptırmak istiyorsam tüm dünyada kapsamlı bir marka araştırması yapmak gerekli midir: Kesinlikle evet. Amazon.com ve benzeri pazaryerlerinde satış yapmak amacıyla marka alacaksak, tescili sadece Türkiye için yapsak bile, marka araştırmasını tüm dünya için yapmalıyız. Zira Türkiye'de marka tescilini yaptırdıktan sonra, ABD'de veya Avrupa'da aynı markanın başka birisi adına tescilli olduğunu görürsek, tüm operasyona baştan başlamak zorunda kalırız. Bu duruma düşmemek için, en baştan tüm dünya ülkelerini içeren kapsamlı bir marka araştırması yapmak gerekir.

 9. ABD veya benzeri ülkelerde kullanmak için marka ararken nelere dikkat etmeliyiz: Bizce, uluslar arası ticarette kullanılan markaların, kısa, kolay hatırlanabilir ve söylenişinin akıcı olması gerekir. Karakter sayısı olarak, 4, 5 , 6 veya 7 karakterli markalar tercih edilir. Örneğin BEKO, SONY, VESTEL markaları hem kısa, kolay hatırlanabilir ve söyleyişi akıcıdır.

 10.  ABD patent ofisinin marka tescili ile ilgili bilgiler verdiği bir sayfa var mıdır: ABD patent ofisi, https://www.uspto.gov/trademarks/basics adresinde marka tescili ile ilgili çok sorulan sorulara cevaplar vermektedir.

 11. Amazon- Intellectual Property Policy for Sellers - FAQ about Trademarks adresinden AMAZON.COM'un marka tescili hakkında cevapladığı sıkça sorulan sorular listesine ulaşabilirsiniz.

 

Başka sorularınız olursa, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine yazmanız durumunda, size kısa sürede cevap verilecektir.

 [...]

Read more
 4210

Marka tescil

Rate this item
(0 votes)
There is no translation available.

Marka tescil

 

Tel: 0216 553 22 23

Tel: 0533 560 4808 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

MARKA TESCİLİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Türk Patent ve Marka Kurumu'nda, marka tescili için gerekli evraklar aşağıda belirtilmektedir.

 1. Vekaletname: Şirketimiz tarafından hazırlanan vekaletnamenin, başvuru sahibi kişi veya şirket yetkilisi tarafından imzalanması yeterlidir, noter tasdiki gerekmemektedir.
 2. Logo: Marka, kelime markası olarak tescil edilebileceği gibi, logo yani şekil ile birlikte de tescil edilebilir. Başvuruda logonun elektronik dosyasının teslim edilmesi yeterlidir.
 3. Mallar ve/veya hizmetler: Markanın üzerinde kullanılacağı malların ve/veya hizmetlerin listesi, marka sınıflarının tespitinde kullanılır.
 4. Marka sahibine ait bilgiler: Marka sahibi şirket ise, şirket ünvanı, adresi, Vergi dairesi, vergi numarası, email ve telefon bilgileri yeterlidir. Başvuru sahibi şahıs ise, ad soyad, adres, TC kimlik numarası, email ve telefon bilgileri yeterlidir.

 

MARKA TESCİL BELGESİ NE KADAR SÜREDE GELİR?

Marka başvurusunun, Türk Patent ve Marka Kurumu'nda geçirdiği süreçler aşağıda tablo olarak verilmiştir. Normal süreçte ilerleyen bir marka başvurusunda, yaklaşık 7-8 ay sonra Marka Tescil Belgesi elimizde olur.

 marka tescil basvurusu surecler

 MARKA TESCİLİNİN KORUMA SÜRESİ KAÇ YILDIR?

Türk Patent ve Marka Kurumu'nda tescil edilen bir markanın koruma süresi, başvuru tarihinden itibaren 10 yıldır. Yani başvuru tarihi 10 Eylül 2021 olan bir marka tescilinin koruma süresi 10 Eylül 2031'e kadar devam eder. Koruma süresinin bitimine 6 ay kala markanın yenilenmesi ile, marka bir 10 yıl daha koruma süresi elde eder.

MARKAMA BENZER MARKA BAŞVURULARI OLURSA BUNDAN HABERDAR OLACAK MIYIM?

Müşterilerimize ait her marka başvurusunu elektronik marka takip sistemimize dahil ediyoruz. Böylece müşterimizin markasına benzer bir marka başvurusu olursa bunu müşterimize haber veriyoruz. Bu marka takip hizmetimizi ücretsiz olarak veriyoruz.

 [...]

Read more
 3835

Avrupa ülkeleri marka tescil fiyatı - 2021 yılı

Rate this item
(0 votes)
There is no translation available.

Avrupa ülkeleri marka tescil fiyatı - 2021 yılı

 

Avrupa ülkeleri, Avrupa Birliğine üye 27 ülke ve Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden oluşur.

Avrupa ülkelerinde marka başvurusunu Uluslar arası marka başvurusu şeklinde WIPO Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü üzerinden yapabiliriz.

Avrupa Birliği'ne üye 27 devlet şunlardır: Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Avrupa ülkeleri'nde marka tescil fiyatları, başvuru Uluslararası marka olarak yapıldığında aşağıdaki gibi olacaktır.

WIPO Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü temel harcı [basic fee]: 653 CHF

Marka logosu siyah beyaz olduğunda temel harç 653 CHF'dir. Logo renkli olduğunda temel harç 903 CHF olarak hesaplanmaktadır.

Avrupa Birliği (27 ülke): 897 CHF

İngiltere: 227 CHF

İzlanda: 224 CHF

Moldova: 252 CHF

Rusya: 100 CHF

İsviçre: 450 CHF

Norveç: 216 CHF

Belarus: 600 CHF

Ukrayna: 429 CHF

Karadağ: 100 CHF

Sırbistan: 100 CHF

Monako: 100 CHF

San Marino: 233 CHF

Makedonya: 100 CHF

Türk Patent ve Marka Kurumu, WIPO iletim ücreti, 440 TL, yaklaşık 50 CHF.

Marka vekillik ücreti ise 400-800 CHF arasında değişir.

 

Örnek hesaplama 1: Örneğin, 1 sınıflı marka başvurusunda Avrupa Birliği (27 ülke) ve birlik dışında Rusya, İngiltere ve Ukrayna'yı seçtik.

Toplam masraf: WIPO temel harç 653 CHF + Rusya 100 CHF + İngiltere 227 CHF + Ukrayna 429 CHF + Türk Patent ve Marka Kurumu 50 CHF + Vekillik ücreti 400 CHF = 1859 CHF

Korunan ülke sayısı: 27 + 3 = 30 Avrupa ülkesi

 

Örnek hesaplama 2: Örneğin, 1 sınıflı marka başvurusunda Avrupa Birliği (27 ülke) ve birlik dışından İsviçre, Norveç, Makedonya ve Moldova'yı seçtik. 

Toplam masraf: WIPO temel harç 653 CHF + İsviçre 450 CHF + Norveç 216 CHF + Makedonya 100  CHF + Moldova 252 CHF + Türk Patent ve Marka Kurumu 50 CHF + Vekillik ücreti 400 CHF = 2121 CHF

Korunan ülke sayısı: 27 + 4 = 31 Avrupa ülkesi[...]

Read more
 3618

What Is A Guarantee Mark?

Rate this item
(0 votes)

In the world of commerce, there has always been a need for a standardization of the quality, geographical origin, production procedures or other common characteristics of the services or products.

Some companies or organizations around the world have created a number of markings to show that various products or services are in compliance with these standards and have registered them as a guarantee mark.

The company who wishes to use this guarantee mark may apply to the owner company/organization of the guarantee mark and request the use of this guarantee mark by guaranteeing that it will comply with the requirements of common features such as quality, production procedures, geographical origin.[...]

Read more
 10001

What should I look for when creating international brands?

Rate this item
(0 votes)

There are some principles to consider when creating a trademark you want to register abroad.

First of all, it must be phonetically compatible with the language structure of the countries in which you are registering. For example, Turkish characters such as ç, ğ, ş, ü are inconvenient to use in the trademark. So the first rule can be summarized as "Don't use Turkish characters!".[...]

Read more
 6093

What is a trademark, what are the signs that can be protected as trademark?

Rate this item
(0 votes)

Trademarks are the marks that distinguish goods or services produced or provided by an enterprise from the goods or services of the other enterprise.

 • What signs can be registered as trademarks?
 • Words
 • Combination of Letters
 • Numbers
 • Combination of Numbers and Letters
 • Drawings, pictures, shapes, logos
 • Advertising slogans
[...]

Read more
 7098

What is a Collective Mark?

Rate this item
(0 votes)

Members of an association or cooperative may use a collective mark to market their products.

In this use, the members are obliged to comply with the conditions such as quality standards, geographical origin laid down by the association or the cooperative.

For example, members of a co-operative of olive producers may use a common brand for the olive they sell.[...]

Read more
 7666
Start
1

About Us

Meslek Patent Logo

Protech Teknoloji Danismanlik Ltd. Co, established in 2007 to provide services in the field of patent, trademark and design registrations, with its intellectual property experts, provides consultancy services to its customers, regarding the patent registrations for the inventions created in Turkey, industrial design registrations for the original designs revealed, and trademark registrations for the product names, company names while adhering to the strict, professional, fast service and reasonable price policies.